Co musisz zobaczyć?
Wizytę w naszym mieście najlepiej rozpocząć od Muralu.
Imponujące dzieło malarskie widoczne jest dla wjeżdżających do Pyzdr od strony Kalisza, a znajduje się na ścianie hali widowiskowo sportowej. Na powierzchni 330 m2 została przedstawiona historia miasta oraz związane z nim legendy.
Podążając dalej ciągiem pieszo-rowerowym dostaniemy się do przystani wodniackiej.
Po drodze możemy podziwiać piękno nadwarciańskiej pradoliny, zatrzymać się przy ławeczce Stefana Korbońskiego, a dalej obejrzeć malowidła na nadrzecznych budynkach.
Zachwycą też mozaikowe schody. Ułożone z tysięcy szkiełek dzieło odwołuje się do charakterystycznych elementów naszego regionu, czyli rzeki, lasów i sadów.
W tym miejscu należy wybrać czy chcemy odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, czy też pozać historię miasta
By wybrać to pierwsze należy kierować się dalej wzdłuż bulwaru nadrzecznego.
Na przytani wodniackiej możemy skorzystać z wiat wypoczynkowych oraz specjalnie przygotowanych miejsc na grillowanie, czy rozpalenie ogniska. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z placu zabaw.
W barze „Perkoz” można zjeść pyszne posiłki.
Jak przystało na prawdziwą marinę, w miejscu tym cumują różne jednostki pływające, wśród nich katamaran, którym całą rodziną można udać się w rejs. Jest to najwygodniejszy sposób zwiedzania Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, którego duża część obejmuje tereny Gminy Pyzdry.
Wybierając wariant drugi – poznawanie historii należy wspiąć się po 52 stopniach wspominanych schodach.
Prowadzą one do pofranciszkańskiego klasztoru pod wezwaniem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, który jest jednym z trzech zachowanych w Polsce średniowiecznych zabytków architektury franciszkańskiej.
Warto wybrać się także
do znajdującego się w murach klasztoru Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej. Wśród wielu eksponatów znajdziemy replikę armaty, której użyto podczas oblężenia miasta w 1383 r. Warto zaznaczyć, że było to pierwsze udokumentowane użycie broni palnej na ziemiach polskich.
Dalej należy udać się na okazały rynek,
przy którym zobaczyć można zabytkowy dom podcieniowy z 1768 r.. W jego piwnicach znajduje się ekspozycja związana ze Szlakiem Piastowskim i początkami Państwa Polskiego.
Będąc już na rynku
trzeba zwrócić uwagę na historyczny, objęty opieką konserwatorską układ urbanistyczny miasta.
Proponujemy
by dalej swoje kroki pokierować ku widocznemu z Rynku Kościołowi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Jest to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny z połowy XIV w. z charakterystyczną masywną wieżą zakończoną neogotyckimi blankami.
Spacer po naszym mieście zakończyć możemy
przy nowo odrestaurowanym wiatraku holenderskim. Murowany wiatrak zwany holendrem pochodzi z początku XX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce.
Zachęcamy również
do poznania atrakcji stworzonych ręką matki natury, w jakie obfituje nasza okolica.
Tereny Gminy stanowią około 30% powierzchni Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, stworzonego w celu ochrony pradolinnego krajobrazu doliny środkowej Warty z mozaiką siedlisk przyrodniczych, stwarzających dogodne warunki do bytowania dla ptaków wodno-błotnych.
Dogodnym miejscem do obserwacji wyżej opisanej fauny jest punkt widokowy usytuowany tuż przy trasie nr 466 (Pyzdry – Słupca) między miejscowościami Rataje i Pietrzyków. Warto nadmienić, że to miejsce postojowe wyposażone jest w lunetę, by obserwacje uczynić jeszcze dokładniejszymi.
Charakterystyczną częścią NPK
są uwielbiane przez dzieci wydmy śródlądowe, które są rozsiane po terenie naszej Gminy. Najbardziej efektownie prezentują się te w okolicy Pietrzykowa. Dotrzemy do nich drogą polną, kierując się na południe od tej wioski.
Na wydmach
możemy poczuć się niczym na nadmorskiej plaży. Zamiast morza zobaczymy jednak starorzecza i rzekę Wartę.
Kolejną atrakcją,
zajmującą również duży obszar gminy jest Puszcza Pyzdrska. Jej historia związana jest z osadzeniem na tych terenach Olędrów, którzy to przybyli głównie z obszaru Niemiec na zaproszenie polskich właścicieli ziemskich.
Na poszukiwanie śladów osadnictwa olenderskiego,
w tym charakterystycznych „domów z żelaza”, najlepiej wybrać się rowerem. Najdłuższa trasa ma długość około 29 km. Jej początek ma miejsce na parkingu znajdującym się przy trasie 442 (przed mostem). Początkowo biegnie wzdłuż istniejącego Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego. Głównie wałem przeciwpowodziowym, co stanowi świetną platformę do podziwiania otaczającej przyrody. Gdy wał się zakończy należy kierować się duktem leśnym w kierunku miejscowości Białobrzeg, po drodze mijając schronisko PTTK „Chatka Ornitologa”. Dalej trasa już o nawierzchni asfaltowej prowadzi do Wrąbczynkowskich Holendrów i miejscowości Żdżary. Tam drogę powiatową należy zamienić ponownie na drogę gruntową, udając się w kierunku pobliskich terenów leśnych. Jest tam dogodne miejsce na postój. Dalej udać się można w kierunku Górnych Grądów do drogi wojewódzkiej 442, którą w bezpiecznym miejscu należy przekroczyć i kierować się drogą na Kolonie Lisewo i dalej do Rudy Komorskiej. Tam jadąc drogą gruntową biegnącą wzdłuż wału przeciwpowodziowego podążamy w kierunku Modlicy. Po przejechaniu około 2 km. podróżujemy drogą polną wśród łąk i wzdłuż rzeki Warty, by ponownie znaleźć się w miejscu, z którego wyruszyliśmy.
Ww. trasa stanowi pewnego rodzaju oś łączącą wiele ciekawych miejsc. Wskazane jest jej dowolne modyfikowanie według uznania, posiadanego czasu, czy też kondycji fizycznej.
Poniżej przedstawiamy kilka opcji.